DrayTek Vigor 2860 BGP Desteği ile hayatınızı kolaylaştırıyor!

BGP sözlük anlamı ile Sınır Geçit Protokolü (Border Gateway Protocol) internet üzerinde kararların çekirdeğe yönlendirilmesine imkan sağlayan protokoldür


 

DRAYTEK  BGP DESTEĞİ

 

BGP sözlük anlamı ile Sınır Geçit Protokolü (Border Gateway Protocol) internet üzerinde kararların çekirdeğe yönlendirilmesine imkan sağlayan protokoldür. BGP gerçekten de güvenilir, sağlıklı çalışan bir yönlendirme protokolü olmasına karşın yavaş biryönlendirme protokolüdür. Yavaş olmasının temel sebebi de bu protokolün bir IP network tablosunu tutması ve korumasına ihtiyacı olmasıdır.

 

BGP ağırlıklı olarak merkezi omurga cihazlarında, örneğin ISP (İnternet Servis Sağlayıcı) omurga yönlendiricilerinde kullanılan bir protokol olmasına karşın, bugün kenar cihazlarda da ihtiyaç haline gelmiştir. Bu omurga protokolünü CPE cihazlarında destekleyen DrayTek gibi üreticilerin multi WAN uç cihazları (CPE) birden fazla ISP ile Route edilmiş IP bloklarının anonslarının hat düşüşlerinde yedeklenmesi, iki ISP nin aynı anda routing subnet için Load Balance olarak kullanılması, MPLS yapılarında omurganın daha kolay yönetilebilir olmasını sağlar. BGP desteği ile DrayTek hali hazırda kullanılmakta olduğu büyük yapılarda sistem yöneticileri için kolay yönetilebilir, yedekli yapılara tam destek sunmayı hedeflemektedir. Son kullanıcılara ise birden fazla ISP ile daha makul çalışma ortamı sağlamayı hedeflemiştir. BGP sayesinde yönlendirme yapılmış subnetleriniz için farklı AS lar üzerinden direk yol tanımları yapmanız mümkündür.

 

DrayTek 2860 cihazı BGP ile Sekiz ayrı komşu cihaz ( ISP / AS ) ile konuşup kendi yerel ve public IP bloklarını anons edebildiği gibi 512 adete kadar yön yolunu yönlendirme tablosunda tutabilir. Bu sistem tamamen ücretsiz olarak 3.8.5 yazılımı ile birlikte DrayTek ile kullanıcılara sunulmaktadır.